Çalışan Annelerin Çocukları İle İletişimi Nasıldır?

Çalışan Annelerin Çocukları İle İletişimi Nasıldır

Çalışan ve çalışmayan anne arasında birçok fark vardır. Çalışmayan annenin tek sorumluluğu ev işleri ve çocuğu olarak özetlersek çalışan annenin bu durumlara birde iş hayatı eklenince anne stres ve sıkıntı yaşamaya başlıyor. Hem ev işleri hem iş hayatı ve bir de buna çocuğundan ayrı olmanın verdiği vicdan azabı eklenince anne rolleri arasında çatışma yaşıyor. Aslında dengeyi kurmak zor değil. Tabi ki başta sıkıntılar yaşanacaktır. Annenin kararlı ve kendine güveni bu sıkıntının üstesinden gelecektir. Peki, çalışan annelerin çocukları ile iletişimi nasıldır? Önemli olan sürekli çocuğunun yanında olmak değil, çalışan annenin çocuğuyla kurduğu iletişimdir.

Anne Psikolojik Olarak Neden Sıkıntı Yaşar?

Anne eğer çocuğunu güvenli bir yere bırakmadıysa, aklında sürekli çocuğu olacaktır ve bu yüzden işte ki verimi düşecektir. Çocuğunu her gün hediyelere boğacaktır tabi bir süre sonra çocuk için bunlar alışkanlık haline gelecek belki de çok şımartılacaktır. Anne vicdan azabından her dediğini yapacak ve hazıra, rahata alışmış bir birey yetiştirecektir.

Annenin tek başına sıkıntıları atlatması kolay olmayabilir. Bu konuda en büyük destekçisi eşi olmalıdır. Anneyi rahatlatmalı çocuğuyla beraber ilgilenmelidir. Anne sıkıntılarını atlatmak için kendine inanmalı ve bunun aşama aşama üstesinden gelmelidir.
Çalışan Anne Bu Durumu Çocuğuna Nasıl Anlatmalı?

Çalışan anne çocuğundan habersiz evden kaçar gibi işe gitmemeli. Eğer eve bakıcı veya büyük anne gelecekse anne çocuğuna durumu güzelce anlatmalı.” Ben şu kadar zaman sonra şu saat de geleceğim. Sen kitabını oku veya oyun oyna beni bekle. Akşam sana çok istediğin kitabı alabilirim.” diye konuşabilir, çocuğunuzu öper kapıdan sizi yolcu etmesini isteyebilirsiniz. Kesinlikle stresli olduğunuzu veya sıkıntınızı çocuğunuza yansıtmamalısınız. Çocuk bu durumun kendisinden kaynaklandığını düşünüp içine kapanabilir.

Annenin unutmaması gereken en önemli konu çocuğuyla geçirdiği vaktin uzunluğu değil verimli olmasıdır. Çocukla kısacık kurduğunuz bir iletişim sürekli yanında olmanızdan çok daha ehemmiyetli olabilir

Leave a Response