Kalıcı Diyet Sırları!

Bilimsel kanıtlanmış: Bu hilelerle gerçekten zayıflayabilirsiniz  ve bunu işkence çekmeden.

Beyaz un ürünleri kesinlikle tabu, seker zaten ve aksam arkadaşlarla İtalyan restoranda yemek yiyeceğine Crosstrainer ile çalışmak ve bir havuç kemirmek. Böyle veya buna benzer standart diyet yapanların günlük hayatı. Güzel bir hayat! Halbuki kilo vermek için kendimize bu kadar eziyet çektirmemize gerek yok. Birkaç basit değişiklikler yeterince kalıcı kilo vermek için yeterli.

İşte diyet uzmanların şaşırtıcı derecede kolay diyet sırları:

Şekere izin!

Tatlandırıcılar, şeker yedekleri – Diyet müritleri şekersiz gıdalar seçiyor. Tüm hızla kilo vermek inancıyla. Yanlış!

Mart 2010 “Pharmacology, Biochemistry and Behavior” deki derigide açıklanan sıçanlarla yapılan araştırmada, tam tersi bir sonuç verdi:

Kemirgenler iki gruba ayrıldı ve aynı miktarda kalorili olan içeceklerle beslenildi. Yarısı tatlandırıcıyla HFCS (mısır şurubu), diyeri şeker ile tatlandırıldı.

Uzun vadeli sonuç: tatlandırıcı alan sıçanlar daha fazla kilo aldılar. Bilim adamı Bartley Hoebel (Princeton Üniversitesi) tarafından yapılan açıklama: HFCS´de olan glikoz ve fruktoz bölünmüş durumda oldukları için vücut tarafından daha hızlı absorbe edilebiliyor. Şekerde tam aksine, iki maddenin öncelikle ayrılması gerekiyor. Bu ara adımda şekeri daha yavaş depo etmemizi sağlıyor. Mısır şurubu sadece birçok içecekte değil, aynı zamanda fırın ürünleri, yoğurt ve corn flakes içinde de bulunur. Bu yüzden amerikalılar bu tatlandırıcıdan yılda yaklaşık 30 kilo kendisine alırlar.

Güne mükemmel başlamak!

Sabah alarm çaldıktan sonra, banyoya dalarız ve ondan sonra hemen işe koştururuz. Kahvaltı? Sıfır! Belki yol üstünde bir coffee to go ve bir kruvasan. Özellikle günün ilk yemeğin kompozisyonu önemlidir, diğer herşeyin temelini oluşturur. Sabah vucutumuzu ne kadar mutlu yaparsak gün içerisinde o kadar daha az yeme arzusunu gelmesini kolaylaştırır. Fakat kahvaltıda ne yemeliyiz?

Şubat 2010 “Nutrition Research” dergisinde bir araştırmaya göre, kilo vermek isteyenler için en iyi kahvaltı zengin proteinli olanıdır. Bu araştırmada iki grub sabah aynı miktarda kalorilyi alıyorlar. Bir gurub zengin karbonhidratlı kahvaltı yapıyor (az yağlı peynir ve düşük yağlı yoğurt ile bir simit), diğer gurub daha fazla proteinli öğün yiyor (tost ve omlet).

Sonuç: Pro-protein-partisi, gün boyunca daha az acıkıyor ve ortalama 400 kalori daha az alıyor. Sadece yumurta değil – ton balığı, tavuk ve diğer proteinli gidalar, yağsız et de yeme davranışı üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.

 

Leave a Response